Organik Keçi Yoğurdu Nasıl Yapılır?

26.12.2018

Son yıllarda bir yandan katkı maddelerinin zararları hakkında bilinçlenme artarken, diğer yandan prebiyotik içeren besinlerin sağlığımıza olan faydaları giderek ön plana çıkıyor. Bu durum bizleri paketlenmiş yoğurt tüketiminden uzaklaştırıp, kendi yoğurdumuzu taze taze tüketmeye yöneltiyor. Çoğunlukla mayalamak üzere inek sütü tercih etmemize rağmen keçi sütü ile diyetimizi pek çok yönden desteklememiz mümkün. Keçi sütüne alışkın olmayanların genellikle çekinerek yaklaştığı bu yoğurt, inek sütü ile mayalanmasına kıyasla oldukça yoğun kıvamlı ve neredeyse tamamen katı formdadır. Bu sebeple tadı da inek yoğurduna kıyasla daha yoğundur. Ancak belirtmek gerekir ki, bir kere keçi yoğurduna alışanlar için inek yoğurdu tadı olmayan, yavan bir yiyeceğe dönüşecektir. Şimdi yazımızda, ev yapımı keçi yoğurdunun nasıl hazırlandığına ve sağlığınız için faydalarına değineceğiz.

 

 

Keçi Sütünden Ev Yapımı Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Malzemeler: 

  • 3 Litre Keçi Sütü
  • 3 Yemek kaşığı keçi yoğurdu yada inek yoğurdu

Hazırlanışı:

  1. 3 litre süt tencereye alınıp kaynatılır. Kaynatma işlemine uzun süre devam edilmeyip, tek bir fokurdamadan sonra ocağın altı kapatılmalıdır.
  2. Ardından sütün sıcaklığının 40-45 dereceye düşmesi beklenir. Sıcaklık 40-45 derece sıcaklığa erişmiş ise mayalanmaya hazırdır.
  3. Kaseye aldığınız yoğurdun üzerine yaklaşık bir çay bardağı keçi sütü ekleyip güzelce çırpın. Ardından yavaş yavaş bu süt-yoğurt karışımını tencerede kalan keçi sütüne ekleyin ve güzelce karıştırın.
  4. Son olarak, kalınca bir örtü ile sardığınız yoğurdunuzu 3-5 saat oda sıcaklığında bekletin. Bu esnada üzerini kapak ile örtmemeniz önemli çünkü süt, soğuma esnasında buharlaşma yapacak ve bu da yoğurdunuzun sulu olmasına sebep olacaktır. Yoğurdunuz bir gece buzdolabında dinlendirildikten sonra yemeye hazırdır.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

İletişim Bilgilerimiz
  • Küplüce Mah. Saray Cad. No : 57/3 Üsküdar - İstanbul
  • 0530 641 40 28
  • info@yediyayla.com
  • Telefon Hattı : 07:00 - 22:00
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.